fbpx

10 апликации што треба да ги преземете ако сакате да го промените светот

Jan 11, 2024 | Новости | 0 comments

Сакате да направите нешто за да го направите светот подобро место, но не знаете од каде да започнете? Има многу начини на кои можете да имате позитивно влијание врз светот околу вас, а за да започнете се што ви треба е вашиот мобилен телефон.

Отфрлете ја зависноста од Candy Crush и преземете ги овие неверојатни апликации за да помогнете да се соберат пари за добротворни цели, да се справите со глобалното затоплување и да се вклучите во глобалната криза од бегалците.

 

1. Charity Miles

Charity Miles ви овозможува да станете фит и да соберете пари за добротворни цели во исто време – правејќи го секој чекор важен. Ги следи вашите движења, како фитнес тракер и донира пари на вашата избрана добротворна организација со секоја милја одење, џогирање или возење велосипед. Многу е лесен за употреба и може да се користи за следење на какви било движења, дури и ако сте излезени да го шетате вашето куче. Досега е собрано над 2 милиони американски долари за добротворни цели.

Исто и со шетање на вашето куче, Walk for a Dog ви овозможува да соберете пари за вашата омилена организација за животни, како што е засолниште или центар за спасување, додека го шетате вашето куче.

2. HTC Power To Give (само за Android)

Со HTC Power to Give, можете да придонесете во најсовремените научни истражувања без да правите ништо. Се што треба да направите е да ја преземете апликацијата и да го оставите телефонот приклучен и поврзан на Wi-Fi или 4г/5г додека спиете. Резервната процесорска моќ на вашиот телефон ќе се користи како дел од глобалната мрежа на паметни телефони за напојување на научни истражувања насочени кон одговор на некои од најголемите прашања во светот во медицински, научни и еколошки проекти, од лекување рак до искоренување на гладот во светот. Ова дефинитивно треба да ви помогне да спиете ноќе!

3. My Life as a Refugee

Секоја минута околу осум луѓе се принудени да бегаат од војна, прогон или терор. Мојот живот како бегалец е игра која има за цел да едуцира и да ја подигне свеста за овие прашања. Создадена од Агенцијата за бегалци на ОН, играта гледа дека играчите се соочуваат со серија тешки одлуки и настани за да се обидат да преживеат, да ги обноват своите домови и семејства, врз основа на реални искуства на семејства растурени од воени конфликти или прогон. Откријте како можете да преземете акција за да им помогнете на бегалците овде.

4. Be My Eyes

Be My Eyes поврзува слепи и лица со оштетен вид со доброволци кои сакаат да им помогнат ширум светот преку видео повик во живо. Слепите луѓе можат да ја користат апликацијата за да побараат помош за се, од едноставни секојдневни работи како да знаат кога им истекува рокот за употреба на млекото до пронаоѓање на патот низ новиот дом.

5. Tree Planet

Што ако вашата омилена мобилна игра може да засади дрвја? Во последните четири години, Tree Planet ги претвори виртуелните дрвја во вистински, засадувајќи повеќе од 500.000 нови дрвја ширум светот. Во најновата верзија, Tree Planet 3, играте за да спасите загрозено бебе дрво – штом успешно ќе го спасите, ќе биде засадено вистинско дрво.

6. Acts of Kindness

Не само што случајните чинови на љубезност ви помагаат да го промените светот, туку истражувањата покажаа дека тоа ја подобрува вашата среќа и самопочит. Оваа апликација, достапна на iTunes, предлага стотици добри дела што можете да ги извршите, од донирање во добротворни цели до волонтирање за добра цел. Инвеститорот на апликацијата, Sinecure Industries, исто така вети дека ќе донира 25% од приходите од рекламирање на апликацијата на Goodwill.

7. Pocket CPR

Се надеваме дека никогаш нема да треба да ја користите оваа апликација, но, ако некогаш се појави ситуацијата, таа потенцијално може да спаси животи. Развиена од Британската фондација за срце, оваа апликација обезбедува повратни информации и инструкции во реално време за да им овозможи на секој да научи како да користи CPR за да може да биде подготвен во итен случај.

8. Feedie

Дали секогаш ја поставувате вашата храна од ресторани на Инстаграм? Апликацијата Feedie ви овозможува да ја трансформирате оваа опсесија во корисна работа, буквално споделувајќи ја храната со оние кои имаат помалку. Кога користите Feedie за да ја фотографирате вашата храна во ресторанот кој што е приклучен на оваа акција и да ја споделите, ресторанот ќе донира за The Lunchbox Fund, непрофитна организација која обезбедува оброци за ученици во Јужна Африка. Малиот недостаток е малиот број на ресторани кои учествуваат – но се надеваме дека има барем еден во ваша близина.

 

Друга добра апликација за помагање на гладните деца е ShareTheMeal на Обединетите нации, која ви овозможува да се борите против гладот само со еден допир на прстот – чини само 50 американски центи за да го нахраните детето за еден ден. Апликацијата исто така ви овозможува да видите каде оди вашата донација и на кого му помагате.

9. Good on You

Сакате да бидете етички купувач? Good on You ве информира за тоа како модните брендови ги третираат своите работници, животната средина и животните, за да можете да донесувате информирани одлуки за тоа каде купувате. Освен што открива кои брендови имаат позитивно влијание, апликацијата ви овозможува да откриете нови, одржливи модни брендови кои одговараат на вашиот буџет и преференции и директно да контактирате со брендовите со вашите позитивни или негативни повратни информации. Моментално е достапна во САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд и покажува етички оценки за повеќе од 1.200 брендови.

10. DoSomething

Ако некогаш сте се чувствувале депресивно гледајќи вести и сте посакале да има нешто што можете да направите во врска со тоа, оваа апликација е за вас. DoSomething ги сумира тековните настани и ви нуди инстант, моќни начини да направите промена. Што и да ве лути во моментов, има десетици кампањи во кои можете да учествувате за да помогнете да го направите светот подобро место.